Divadlo na Orlí je hudebně-dramatická laboratoř pro studenty JAMU. Výslednou podobu budovy významně ovlivnilo především místo stavby – hustě zastavěné historické centrum města Brna. Proto je stavba navržena v duchu úsporného urbanismu Původní zachované, převážně barokní historické sklepy jsou zachovány a budova je navržena do proluky nad nimi.
Hlavním prostorem budovy JAMU je variabilní divadelní sál, navržený jako víceúčelový prostor. Celková plocha sálu je 21 x 12 m a vejde se do něj až 150 osob. Pro návštěvníky je sál přístupný z dvoupodlažního foyer, orientovaného do ulice Orlí. Jako další prostor pro veřejnost slouží kavárna v přízemí budovy divadla s letní zahrádkou v otevřeném vestibulu. Z kavárny jsou přístupné historické sklepní prostory z období baroka, které jsou využity jako vinárna.
V zadní části budovy je situováno provozní zázemí divadla s šatnami, učebnami a zkušebnami. V suterénu je navrženo moderní nahrávací studio určené kromě výuky také pro externí hudební soubory.
Budova je navržena v energeticky úsporném režimu. Díky zateplení obvodového pláště a použití kvalitních oken se zasklením dvojsklem jsou minimalizovány tepelné ztráty objektu. K dobrému klimatu vnitřních prostor pomáhá zelená střecha a venkovní stínění oken. Provozní náklady na vytápění a chlazení objektu jsou významně sníženy instalovanými tepelnými čerpadly. V celém objektu je instalována elektroinstalace inteligentní budovy. Na náročných technologiích je založeno také nahrávací studio.

Základní informace
Finanční objem 219 milionů Kč
Termín zahájení 2010
Termín dokončení 2012
Investor Janáčkova akademie múzických umění v Brně
Projektant ARCHTEAM
Dodavatelé ve sdružení